INSIDER

Szerző Ripost

Létrehozva: 2023.12.12.

Mozogjunk az ünnepek alatt is! Decemberben is akcióba lendül az Aktív Iskola program

Elindította új iskolai mozgásösztönző programját, az Aktív Iskola védjegyrendszert a 2023/24-es tanévben a Magyar Diáksport Szövetség, mely pár tippel készült az ünnepekre.

A kezdeményezés hátterében azok a tudományos eredmények állnak, melyek szerint a rendszeres testmozgás komplexen gyakorol pozitív hatást a gyerekekre: nemcsak a testi egészségüket fejleszti, hanem egyebek között serkenti az agyműködést, oldja a stresszt, javítja a tanulási teljesítményeket, illetve a fizikai és mentális teherbíró képességet is.

Ezek alapján kijelenthető, hogy a gyerekek egészségének alapja a mozgás, és az aktív gyerekkorral lehet megalapozni az egészséges felnőttkort.

A program hangsúlyt fektet a minőségi testnevelésre, bővíti a tanórán kívüli iskolai sportfoglalkozások és tömegsport események körét, vagyis a minőségi diáksport kínálatát. Egészséges életmódot támogató és mozgásra ösztönző környezetet teremt, segíti a tanulói bevonódást, azaz az diákok bekapcsolódását az iskolai sportaktivitások, mozgásprogramok szervezésébe, lebonyolításába. Folyamatos tapasztalatmegosztó, tájékoztató és fejlesztést célzó kommunikációra ösztönöz az iskolán belül, a szülői közösséggel, más Aktív Iskolákkal, lehetséges partnerekkel az adott településen, tehát hangsúlyt fektet a partnerségre és a nyilvánosságra.

Az iskolák egészségfejlesztő munkáját ilyen formában, és ilyen komplexen korábban még egyetlen program sem támogatta és honorálta.

Az Aktív Iskola programot 2022-ben 74 iskolában tesztelte az MDSZ, és a részt vevő intézmények visszajelzései alapján kialakított kezdeményezés idén több, mint 300 iskolával indult el, ezzel közel 100 ezer gyermeket és rengeteg családot tud elérni.

A program szakmai támogatói a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége és a Magyar Elhízástudományi Társaság.

Fotó: MDSZ hivatalos Facebook-oldala

Az ünnepek alatt is fontos aktívnak maradni

A WHO (2022) adatai alapján napjainkban a serdülők 81%-a és a felnőttek 27,5%-a nem éri el az ajánlott napi fizikai aktivitási mennyiséget. A fizikai aktivitás mennyisége gyermekkortól, az életkor előrehaladtával folyamatosan - évente átlagosan 7% - csökkenő tendenciát mutat.

Mivel a gyermekek többsége szinte csak az iskolai testnevelésórákon és sportfoglalkozásokon mozog, a hosszú iskolai téliszünet a COVID időszakhoz hasonló helyzetet generál, hiszen a fiatalok számára az iskola nem biztosítja a napi mozgást, továbbá a fiatalok gyakran a lakásba szorulnak és kevesebb inger ösztönzi őket az aktivitásra, testmozgásra.

Az ünnepek alatt nemcsak a fizikai aktivitás mennyisége csökken, hanem sok családban az ünnepi „lakomák” következményeként a bevitt energiamennyiség is megnövekszik. Az energiaegyensúly felbomlása zsírlerakódást eredményezhet, az inaktivitás pedig a fittségi állapot és ezáltal a közérzet romlásához vezethet - írja a Tények.hu

Mindezek által egy ördögi kör alakulhat ki, az aktivitás csökkenése a fittségi állapot romlásához vezet, mely gyorsabb fáradást eredményez, ez pedig tovább csökkenti az aktivitási mennyiséget. Az inaktív életmód számos nem fertőző betegség (magasvérnyomás, szív érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség stb.) kialakulásának rizikóját megnöveli.

Így az Aktív Iskola program keretében a Magyar Diáksport Szövetség a szülőket szeretné ösztönözni a gyermekekkel közös fizikai aktivitásokra.

Már 4-7 éves gyermekeknél is megfigyelték, hogy az aktív anyák gyermekei 2-szer az aktív apák gyermekei pedig 3,5-szer nagyobb valószínűséggel aktívak, mint az inaktív anyák/apák gyermekei. Mindkét szülő aktivitása esetén a gyermekek 5,8-szor nagyobb valószínűséggel aktívak (Moore, 1990).

Balogh Gábor, az MDSZ elnöke már a COVID időszak előtt és alatt is odafigyelt saját és gyermeke testi egészségére, együtt sportoltak otthon.
Nem kivétel ez alól Béres Alexandra sem, aki amellett, hogy az Aktív Iskola program nagykövete, kétgyermekes anyuka is.

Két izgő-mozgó kislányom van, akikben – mint minden gyerekben – belülről fakad a mozgás iránti igény. Ezt mi, felnőttek csak elrontani tudjuk, a szülőknek így csupán annyi a dolguk, hogy mindig támogassák a gyerkőcöket a mozgásban, és keressék a lehetőséget a közös mozgásélményekre. Lehet ez a kertben, játszótéren, sípályán, koripályán, de a lakásban is, csak kreativitás kérdése. Ha ezek az élmények kicsi kortól kezdve beépülnek a közös programokba, akkor biztosak lehetünk abban, hogy elültettük bennük a mozgás szeretetét.

Azonban, ha valaki nehezebben venné rá magát a mozgásra, annak a szövetség 8 tuti tippet is összegyűjtött, melyek akár az egész családot mozgásba hozhatják.

  • 1. Évszaknak megfelelő sporttevékenység: A közös időtöltés egyik legkézenfekvőbb módja az évszaknak megfelelő sporttevékenység közös űzése. Nemcsak a síelés, a korcsolyázás, vagy akár egy közös családi túrázás a téli erdőben biztosíthat közös programot a családnak, hanem egy hóember megépítése, vagy egy családi hógolyócsata is remek lehetőség lehet a szabadidő közös, családi eltöltésére, az inaktivitással, ülő életmóddal töltött idő mennyiségének csökkentésére.

     
  • 2. Aktív társasjátékok: A téliszünet alatt remek közös családi feltöltődés lehet a társasjátékozás. Válasszunk olyan játékot, mely aktivitást igényel. Készíthetünk saját társasjátékot is, ahol saját magunk tervezzük meg, hogy egy-egy mezőre lépve milyen mozgást végezzünk, de készen is vehetünk ilyen társasjátékokat. Például a Twister, amely amellett, hogy kizökkenti a passzivitásból a családot, élvezetes szabadidőeltöltési lehetőséget biztosít az egész család számára életkortól függetlenül.

 

  • 3. Családi kihívások: Hosszú iskolaszünet idején családi kihívásokat is kitalálhatunk, melyben minden családtag részt tud venni. Ezek a kihívások lehetnek például ügyességi feladatok (buttle flip játék, célbadobás, dekázási verseny), de valamilyen teljesítmény elérésére irányuló tevékenység egyaránt (pl. egy hét alatt ki trambulinozik a családból a legtöbb percen keresztül, ki tud a legtöbbet megakadás nélkül ugrókötelezni, ki tud a családban a legtöbb fekvőtámaszt/felülést csinálni.) A családi teljesítményekről naplót is vezethetünk, mely hosszútávon az egyéni fejlődés kimutatására is alkalmas lehet.

     
  • 4. Lakásban végezhető egyéb aktivitások: Akármilyen kicsi helyünk is van, ki tudunk találni kihívást jelentő aktivitásokat, melyeket közösen valósítunk meg a gyermekeinkkel. Például: Az ajtófélfát kapunak kinevezve különböző méretű labdával játszhatunk kapurarúgó/dobó versenyt. A konyhaasztal közepére hálót, vagy akár könyveket állítva az otthonunkban is ping-pongozhatunk. A háztartási eszközökből (pl. vödör, fotelok, párnák) házi akadálypályát (exatlon pályát) építhetünk. A pálya teljesítési idejét mérve akár családi bajnokságot is rendezhetünk.
  • 5. Készítsetek közös videót (pl. TikTok)!
    Serdülő lányok körében elterjedtek a különböző rövid, zenés-táncos videók. Gyermekünkkel közösen is elkészíthetjük a saját videónkat.
     
  • 6. Családi Just Dance verseny: Rendezhetünk családi just dance estét, akár versenyt is, ahol – amennyiben nem rendelkezünk megfelelő eszközzel az ellejtett tánc értékeléséhez – a családtagok is értékelhetik egymás teljesítményét.
  • 7. Közös vezetett edzés: A világhálón (pl. youtube-on) számos mintafoglalkozást találunk (pl. yoga, aerobic, gerinctorna stb.) Keressük meg azt a mozgásformát, amit a gyermek és a felnőtt is szívesen csinál. Mutasson a szülő saját aktivitásával példát! Lehet, hogy napokig csak a szülő fogja egyedül az aktivitást végezni, de előbb utóbb a gyermek is be fog kapcsolódni! Ne feledjük, hogy az egészségügyi világszervezet állásfoglalása alapján már 5 percig tartó aktivitásokkal is tehetünk az egészségünkért! A gyermekeknél átlagosan napi 60 perces, felnőtteknél heti 150-180 perces testmozgás 5 perces aktivitások elvégzésével is teljesíthető. Kezdjünk olyan hosszúságú aktivitással, mely örömet okoz, hiszen ez hosszútávon meghatározza az aktivitás iránti motivációnkat.

     
  • 8. Vicces, aktivitásra ösztönző ajándékok: Lepjük meg az ünnepek alkalmából szeretteinket olyan játékokkal, eszközökkel, melyek élvezetes és aktív szabadidőeltöltésre ösztönöznek. Játsszon közösen a család ezekkel a játékokkal! Példaként néhány: kosárlabda kalap, célbadobós kalap, szoba-darts, gombfoci, falra szerelhető kosárpalánk.


 

origo.hu

Lemondott a teljes orosz kormány

origo.hu

Itt a világháború, egy EU-tagország katonákat küld Ukrajnába

borsonline.hu

Hódi Pamela rózsaszín lufival jelentette be a szenzációs hírt: jön a harmadik

mandiner.hu

Elképesztő ajándék várja Hszi Csin-pinget Magyarországon

life.hu

Évszázados hagyományt szakít meg György herceg: a II. Erzsébet által imádott szokásnak vége lesz

magyarnemzet.hu

Ez vár Szoboszlai Dominikre az új Liverpoolban az edzőjelölt jó ismerője szerint

origo.hu

Mikes Anna elképesztő formában, a legrövidebb szoknyájában tért vissza

mindmegette.hu

Ezzel a magyaros menüvel várják Budapesten Hszi Csin-pinget, a kínai elnököt

she.life.hu

Baráti körben– undercover összefogás (hirdetés)

she.life.hu

Amikor beköszönt a jól ismert bakteriális „barát” (hirdetés)

videa.hu

Alu paratha, a burgonyával töltött boldogságlepény -receptvideó ( hirdetés)

hirtv.hu

KOMMENT! Új közéleti talkshow Mészáros Nórival hétfőtől csütörtökig 17.50, HírTV! (hirdetés)

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

INSIDER

„Gyurcsány-árnyékkormány” vezeti ma Budapestet: Gyurcsány emberei herdálták el a budapestiek pénzét

INSIDER

Magyar Péter trükkje pofonegyszerű: kaméleon módjára változtatja saját álláspontját

INSIDER

Bevállalós lányokat toborzott interneten Magyar Péter polgármesterjelöltje

INSIDER

Megmutatjuk Magyar Péter igazi arcát: pár hét alatt lehullott a lepel

INSIDER

Figyelmeztet a szakember: ez az időjárás már az egészségünkre is veszélyes

INSIDER

Itt lesznek lezárások és forgalmi rend változások a kínai elnök látogatása kapcsán

INSIDER

Ha ilyen üzenetet kapsz, nehogy bedőlj, mert átverés!

INSIDER

Így néz ki ma az érettségizés Magyarországon - galéria