Létrehozva: 2017.01.26.

Szakadozik az Egyesült Királyság, elégedetlenek a tagországok

Lassan csak az angolok lépnek ki az EU-ból!

Nagy bajban van London: sorra jelentik be az Egyesült Királyság tagországai, hogy ha nem veszik figyelembe az érdekeiket a kilépési tárgyalásokon, akkor blokkolják a Brexitet. A probléma azonban az, hogy mást akarnak a skótok, a walesiek és az észak-írek is

 

Skócia mindenkivel szakít

A skót tagország már 2014-ben tartott egy népszavazást arról, hogy elhagyják-e a Királyságot, de akkor 55 százalékkal a maradáspártiak győzedelmeskedtek – most azonban már a függetlenségre voksolók kerekednének felül! A skótok ugyanis egy „soft Brexitben” voltak érdekeltek: ebben az esetben az EU-s kapcsolatok egy része, így a skótok számára létfontosságú közös piaci tagság is fennmaradt volna. Theresa May-ék azonban a teljes szakítás mellett döntöttek.

Skócia első miniszterelnöke, Nicola Sturgeon még a Brexit-beszéd előtt jelezte, hogy ha a „hard Brexit” győz, kiírják az újabb népszavazást. Most úgy tűnik, a skótok nemsokára újra a szavazóurnákhoz járulhatnak… De Sturgeon ígérete szerint a viszonyt semmiképp sem mérgesítenék el, a szakítást békés mederben folytatnák le.

 

Walesnek a szabad mozgás kell

Walesnek is szívügye a közös piac, valamint a személyek szabad mozgása – ezért a tagország vezető politikusai egy 64 oldalas dokumentumban szólították fel a brit parlamentet arra, hogy maradjanak csak a soft verziónál. Carwyn Jones első miniszter egy olyan kapcsolatot vázolt fel, mint amilyen Norvégia és a közösség között áll fenn, mivel ebből szerintük mindenki nyerhetne.

Bár a kilépéspártiak egyik vesszőparipája az Egyesült Királyságot elözönlő gazdasági bevándorlók megállítása volt, Wales ragaszkodna a személyek szabad mozgásához – rendezett keretek között. Elképzelésük szerint az uniós állampolgárok csak akkor jöhetnének munkavállalási céllal az országba, ha már van állásajánlatuk, vagy garantálni tudják, hogy rövid időn belül találnak maguknak munkát. Emellett pedig a walesiek is nyugodtan dolgozhatnának más EU-s országokban.

Bár Walesben még nem jelentették ki egyértelműen, fenyegetésként már itt is elhangzott a függetlenedési referendum lehetősége.

 

Az észak-írek is hallatnák a hangjukat

A négy tagállamból Észak-Írország az egyetlen, amelynek van szárazföldi szomszédja – ráadásul egy EU-tag, Írország. Ha azonban kilépnek az unióból, rendes fizikai határt kéne felhúzni a szigeten a két ország közé, és sosem látott intézkedéseket kéne bevezetni.

De nem is az az észak-írek legnagyobb problémája, hogy egy kerítés fogja őket elválasztani ír szomszédjaiktól. Sokkal inkább az angol fölényesség zavarja őket: nagy sérelmükre a brit parlament nem is foglalkozik az észak-írek véleményével. Ezért az észak-ír politikusok azzal fenyegetőznek, hogy blokkolják az EU-szerződés 50. cikkelyének megszavazását – azaz a közösségből való kilépést, ha nem hallgatják meg őket. A kilépés azért is lenne nagy pofon a tagországnak, mert komoly regionális támogatást kap „békepénz” címszó alatt Brüsszeltől: ebből kéne rendezni az országrészt évtizedeken keresztül szétfeszítő politikai ellentét okozta károkat.

 

Csak a képzett magyarok kapnak munkát?

Ugyan még nincs részletesen kidolgozva, hogy a kilépés után kik kaphatnak munkát az Egyesült Királyságban, úgy tűnik, a képzelten munkaerő előtt lezárulnak a határok. A legfrissebb tervek szerint ugyanis vízumhoz kötötté válik a munkaügyi beutazás – vízumot pedig csak képzett uniós munkaerő kaphat. És ők is valószínűleg csak akkor, ha már van konkrét állásajánlatuk, vagy reményük arra, hogy rövid időn belül munkát kapnak.

Ugyanígy változik a szociális juttatásokhoz való hozzáférés szabályozása is – a segélyek ugyanis sok kelet-európait vonzottak. A kilépés után azonban a külföldi munkavállaló csak akkor részesülhet szociális juttatásokban, ha már egy ideje Nagy-Britanniában dolgozik. Ez a pontos időkorlát még nincs meghatározva, de legenyhébb esetben is minimum fél évet fog jelenteni.

Ez is érdekelhet

origo.hu

Oroszország hadat üzent a NATO-nak a lengyelországi atomfegyver telepítési terve miatt

origo.hu

Itt a bejelentés: Oroszország kész hadat üzenni a NATO-nak

borsonline.hu

„Az a kérdés, hogy ez szívedre vagy az eszedre hallgatsz” – Gyöngyi meghozta a végső döntést, Csabi azonnal könnyekben tört ki

vg.hu

Magyarországi bankot „zsákolt” a BYD

ripost.hu

Megint nagyot fog esni az üzemanyag ára, eddig érdemes várni a tankolással

magyarnemzet.hu

Bekeményítettek a hazai autópályákon, mert amíg szépen kérték, senkit nem érdekelt

mindmegette.hu

Csodaszer a konyhából, ami ragyogó tisztává varázsolja a zuhanykabin üvegfelületét

ripost.hu

Ez lenne a világ legrövidebb IQ-tesztje? Csupán egyetlen kérdésből áll, mégis sokakon kifog

ripost.hu

Ez a 3 csillagjegy érzi a jövőt, te köztük vagy?

ripost.hu

Hajrá: Liverpool! Szoboszlaiék az élen, csodacsapatot is megelőznek

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

KÜLFÖLD

Brüsszel nem törődik az európai emberek érdekeivel

KÜLFÖLD

Teljes agyrém: már az Európai Tanács elnöke is háborúról beszél

KÜLFÖLD

A calabriai maffia halálos „zombidroggal” árasztja el Európát

KÜLFÖLD

Óriási balhé Németországban: húsvét helyett muszlim ünnepre díszítették fel a belvárosokat

KÜLFÖLD

„Bármit megtennénk, hogy visszakapjuk” – Bölcsiben hunyt el az 5 hónapos baba, észre sem vették

KÜLFÖLD

Egy korty kávét ivott a nő a reptéren, pillanatokkal később haldoklott

KÜLFÖLD

„Megígérte, hogy visszajön”- Asztmarohamot kapott a trambulinon egy kisfiú, nem tudták megmenteni

KÜLFÖLD

„Szerencséje, hogy életben van” – Iskolaigazgatójára támadt egy kilencedikes diáklány