Létrehozva: 2019.07.05.

Ezt mondta a NASA magyar kutatója az óceán alatti expedíció után

A magyar sajtóban elsõként a Ripostnak nyilatkozott dr. Ari Csilla PhD, az a magyar tudós, aki részt vett a NASA NEEMO23 expedíciójában, és a küldetésérõl exkluzív fényképeket is rendelkezésünkre bocsátott. Mint arról beszámoltunk, két ûrhajóssal és egy tudóstársával 9 napot töltött a Florida partjaitól nem messze, az óceán fenekén lévõ Aquarius kutatóállomáson, hogy olyan kísérleteket folytassanak, amik megalapozzák a késõbbi ûrexpedíciókat. Büszke arra, hogy Magyarországot képviselhette ebben a fontos küldetésben.

%Ripost%: Mi az, ami legjobban hiányzott ez alatt a 9 nap alatt? 

Ari Csilla: Rengeteg feladatunk volt, nem volt idő azon gondolkodni, mi hiányzik, a tesztekre, kísérletekre koncentráltunk. A családomon kívül nem hiányzott semmi. Talán csak az volt a furcsa, hogy nem láttunk a távolba: a víz alatti laborból és a tengerfenéken tett séták során csak néhány méter volt a látótávolság.

%Ripost%: Mennyi volt a leghosszabb idő, amit az óceán fenekén sétálva töltött?

A.Cs.: A leghosszabb szimulált űrsétám (úgy hívtuk, EVA: extravehicular activity) 316 perc volt, vagyis több mint öt órán át tartott. Aznap még egyszer vissza kellett mennem egy éjszakai EVÁ-ra, ami egy óra hosszat tartott.

A legkényelmetlenebb a beöltözés, felkészülés, amikor felvesszük a felszerelést és a sisakot. A sisak 15 kiló, súlya a fejünkre, a gerincünkre, a hát- és nyakizmunkra nehezedik, miközben elvégezzük a szükséges biztonsági ellenőrzéseket, teszteket a sisakon lévő szelepeken. Ezenkívül még egy komplett búvárfelszerelés és egy tíz kilós ólomsúly van ránk erősítve, ezzel kellett lemenni a lépcsőn, amíg a vízbe jutottunk. A vízben már sokkal kényelmesebb. Egyszer adódott valami probléma a kommunikációs rendszerem és a sisak összeköttetésével, tíz percig kellett a lépcsőn állnom teljes felszerelésben, amíg a sisakomat javították. Ezt a részt nem szeretném megismételni.

%Ripost%: Mi a legnagyobb kihívás az adott körülmények között?

A.Cs.: A kísérleteink egy része pontosan erre keresi a választ. Amint említettem, a munka az átlagosnál jobb fizikai kondíciót igényel. Érdekes módon az Aquariuson belül a saját hangunkat másképp hallottuk és egymást is rosszabbul hallottuk.

%Ripost%: Mik voltak azok a dolgok, amiket életében először csinált ebben a 9 napban?

A.Cs.: Gyakorlatilag majdnem mindent. Sokszor csak a feladatok végrehajtása előtt néhány órával kaptam meg a pontos utasításokat.

Ha kíváncsi az egész interjúra és még több képet szeretne látni a NEEMO23 küldetésből, akkor keresse a Ripost pénteki számát az újságárusoknál!

Ez is érdekelhet

origo.hu

Fontos beszédet mond Orbán Viktor - ÉLŐ

origo.hu

Kegyetlen embervadászat zajlik Kárpátalján

borsonline.hu

"Miért nem jött vissza játszani?" - elkékült és holtan esett össze a 10 éves, mosolygós kisfiú

magyarnemzet.hu

Nagyon lehúzta Szoboszlai teljesítményét a liverpooli lap

ripost.hu

Házasság első látásra: Petra és András újra együtt!

mandiner.hu

Nem várt helyen csapott össze az amerikai csúcsfegyver az orosz védelemmel

origo.hu

Összeomlott a Házasság első látásra egyik botrányos szereplője

ripost.hu

Sztárok bulizás közben - Galéria

ripost.hu

Nagyot fog zuhanni az üzemanyag ára, ekkor várható

ripost.hu

Súlyos doppingbotrány, Kapás Bogi olimpiai érmet kaphat utólag

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-