Létrehozva: 2021.03.31.

A tudósok figyelmeztetnek: egyes élelmiszerek csökkentik a vakcina hatékonyságát!

A feldolgozott és előre csomagolt élelmiszerek negatív irányba befolyásolhatják a koronavírus elleni védőoltás által kiváltott immunválasz erejét.

Valószínűleg nem bír különösebb hírértékkel az az állítás, hogy az előre csomagolt élelmiszerek tartósításához használt kemikáliák nagy mennyiségben egészségkárosító hatással bírnak. Egy nemrég publikált tanulmány azonban arra az izgalmas, és egyben igencsak ijesztő megállapításra jutott, hogy bizonyos – széles körben alkalmazott – tartósítószerek olyan mértékben csökkentik az ember immunrendszerének védekezőképességét, hogy az már a koronavírus elleni vakcina hatékonyságát is befolyásolhatja. A szakértők éppen ezért mindenkinek azt javasolják, hogy az ilyen vegyszereket tartalmazó élelmiszereket teljesen zárják ki étrendjükből, mielőtt felvennék a védőoltást – írja a Best Life című amerikai életmód magazin internetes kiadása.

Az amerikai Környezetvédelmi Munkacsoport (Environmental Working Group – EWG) kutatása szerint az élelmiszerek eltarthatóságának meghosszabbítására használt egyik tartósítószer, a terc-butil-hidrokinon (TBHQ) nagyon károsan hat az immunfunkcikókra, és jelentősen csökkenti a szervezetben lévő T- és B-immunsejtek számát, valamint azok védekezőképességét. Tehát a koronavírus elleni védőoltásra adott immunválasz is jóval gyengébb lehet egy olyan ember esetében, aki nagy mennyiségben és rendszeresen fogyaszt TBHQ-val kezelt élelmiszereket.

A terc-butil-hidrokinon egy igen erős antioxidáns, növényi olajok, és állati zsírok tartósításánál szokták alkalmazni. Előnye, hogy vas jelenlétében sem színeződik el, valamint sem az élelmiszer színét, sem az ízét nem változtatja meg, ellenben az eltarthatóságot jelentősen megnöveli. A gyorséttermi ételek szinte mindegyikében megtalálható. Az E-számok listáján az E-319 kóddal jelölik.

Az élelmiszeriparon kívül a TBHQ-t felhasználják még parfümökben, mert lassabb párolgást biztosít. Megtalálható továbbá egyes lakkokban és gyantákban is.

A fagyasztott és a gyorséttermi élelmiszerek, valamint az előre csomagolt rágcsálnivalók szinte kivétel tartalmaznak terc-butil-hidrokinont (TBHQ).

Az Közegészség és Környezetkutatás Nemzetközi Lapja (International Journal of Environmental Research and Public Health) című folyóiratban megjelent tanulmány a TBHQ mellett a per- és polifluor-alkil-anyagok (PFAS) veszélyeire is felhívja a figyelmet, melyeket leginkább a tartósított élelmiszerek csomagolásának gyártáshoz szoktak használni, hogy ellenállóbbá tegyék azokat a környezeti behatásoktól. A PFAS-ok fantasztikusan erős kémiai kötésekből állnak, amelyek lehetővé teszik, hogy megvédjék az érzékenyebb anyagokat (például papír vagy más rosttartalmú anyagok) a hőtől, savaktól és folyadékoktól.

A PFAS-ok sajnos könnyen bejuthatnak az élelmiszerekbe a csomagolóanyagból, a fogyasztásuk pedig az immunrendszer hatékonyságának gyengülését eredményezhetik. Az EWG arra is figyelmeztettet, hogy ezek a vegyületek számtalan egészségügyi problémához vezethetnek a gyenge immunrendszer mellett: többek között többféle rákhoz, alacsony születési súlyhoz, endokrin rendellenességekhez, megnövekedett koleszterinszinthez és súlygyarapodáshoz.

Az „elviteles” készételek csomagolását többnyire PFAS-anyagokkal teszik ellenállóbbá.

„A pandémia előtt nem kaptak kellő figyelmet a közegészségügyi szervek részéről azok a vegyi anyagok, amelyek károsíthatják az immunrendszer fertőzések vagy rák elleni védekezését. A járvány azonban a közvélemény és a tudományos világ figyelmét az immunrendszert befolyásoló környezeti tényezőkre összpontosította”

- fogalmazott Olga Naidenko, az EWG tudományos vizsgálatokért felelős alelnöke és a tanulmány egyik főszerzője, aki szerint a koronavírus-járvány miatt most különösen érdemes elhagyni az előre csomagolt, tartósítószerekkel kezelt élelmiszerek fogyasztását.

A tanulmányuk eredményének hatására az EWG felszólította az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeletet (FDA), hogy vizsgálja felül az immunkárosító tartósítószerek és vegyi anyagok biztonságát és alkalmazhatóságát.

Ez is érdekelhet

origo.hu

Máris megvan a kirúgott Kuznyecov utódja Győrben

origo.hu

Újabb európai ország készül a világháborúra

borsonline.hu

Nagy lehet a baj: komoly döntést hozott a királyi család Katalin hercegné állapota miatt

mandiner.hu

Egyre több a kérdőjel Liverpoolban a megtaposott Szoboszlai körül

ripost.hu

Utolsó óráit családjával töltötte, elhunyt a legendás zenész

vg.hu

Balaton: öntik a piacra az északi parti ingatlanokat, egyre nagyobb a különbség az árakban

origo.hu

Ezt még nem láthattad tőle! Till Attila többször elsírta magát

mindmegette.hu

Csodaszer a konyhából, ami ragyogó tisztává varázsolja a zuhanykabin üvegfelületét

she.life.hu

A hajszolt életvitel nem lehet kifogás, vedd komolyan a vashiányt (hirdetés)

videa.hu

Alu paratha, a burgonyával töltött boldogságlepény -receptvideó ( hirdetés)

origo.hu

A világ legjobb csapata újra Budapesten (hirdetés)

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

MEDICINA

Így készíti ki a szervezetünket az óraátállítás

MEDICINA

Csodálatos gyógyereje van a pitypangnak, mutatjuk, hogyan készítsd el

MEDICINA

4+1 ok, amiért a fokhagyma a legjobb barátod

MEDICINA

Itt az idő, most készíts gyógyító fenyőrügy szirupot

MEDICINA

„Óriási következményei vannak” - figyelmezteti az orvos a zuhany alatt pisilőket

MEDICINA

Vajon tényleg leszámol a Jerikó rózsa és a mandulagomba a rákkal?

MEDICINA

Kiderült, hogy hány percig szabad zuhanyozni ahhoz, hogy sokáig egészséges maradhass

MEDICINA

Óriási hiba: ezért ne forrald fel soha újra a vizet