Létrehozva: 2020.08.12.

Szabad-e megmosni a csirkét, mielőtt elkészítjük? Megdöbbentő válasz

Régóta folyik a vita arról, meg kell-e mosni a csirkehúst, mielőtt betennéd a fazékba vagy a tepsibe. Sokan ragaszkodnak ehhez a művelethez, mások viszont egyenesen veszélyesnek tartják. Vajon mi az igazság?

Szerző Horváth Gabi

A legtöbb háziasszonynak szinte automatikus mozdulat a csap alatt megmosni a csirkét, mielőtt a hús a fazékba vagy a sütőbe kerülne. De vajon jó megoldás ez? A világ egészségügyi hatóságai szerint abszolút nem.

A nyers csirkehúsban, és annak felületén ugyanis sokszor fordulnak elő olyan baktériumok, mint a szalmonella, vagy a campylobacter, amelyek súlyos ételmérgezést is tudnak okozni. Ezek a hőkezelés, vagyis a sütés-főzés közben eltűnnek, de ha nyersen megmosod a csirkehúst, a csap alól szétspriccelő cseppecskékben bizony ott vannak. A koronavírus-járványban megtanultuk, milyen veszélyesek tudnak lenni az ilyen apró cseppek, amikor lerakódnak a tárgyakra, vagy épp belélegezzük őket. Nos, pontosan ugyanez a helyzet akkor is, ha az apró páracseppek nem a koronavírust, hanem például a szalmonella kórokozóját tartalmazzák.

Fotó: Pixabayí.com

Vagyis ahelyett, hogy a mosással eltávolítottad volna a kórokozókat, ahogy szeretnéd, inkább növeled a fertőzés esélyét. Ráadásul a baktériumok egy másik része olyan szorosan tapad hozzá a csirkehúshoz, hogy akárhogyan súrolod, nem tudod eltávolítani. Vagyis sokkal jobb, ha inkább a hőkezelésben bízol, mint a mosásban.

Egy 2019-es amerikai kutatás szerint a nyers csirkehús mosása után az esetek 60 százalékában találtak baktériumokat a mosogatóban, és az esetek 14 százalékában ezek a kórokozók olyan ragaszkodóak voltak, hogy még a mosogató kitisztítása után sem tűntek el. Azt pedig még ebből sem tudjuk meg, hogy az apró, szétspriccelő cseppecskék milyen más tárgyakra vitték tovább a konyhában a baktériumokat.

Fotó: Pixabay.com

Bár vannak olyan híres szakácsok, akik vitatkoznak ezzel a tanáccsal, és nem szeretnék mosatlanul megsütni a csirkét, a legtöbb étteremben és tengerentúli főzőműsorban már betartják a biztonsági előírást. Az egészségügyi szakemberek szerint, ha a csirke hőmérséklete főzés vagy sütés közben tartósan legalább 74 Celsius-fokra emelkedik (és lássuk be, ennél azért általában magasabb hőmérsékleten főzünk), a veszélyes baktériumok elveszítik fertőzőképességüket. Az egészben sült csirke hőmérsékletét persze nem árt húshőmérővel időnként ellenőrizni.

Más fontos szabályok is vonatkoznak a hús elkészítésére. A nyers hússal érintkező eszközöket, például a kést vagy a vágódeszkát alaposan el kell mosni. Fa vágódeszka helyett jobban jársz a műanyaggal, hiszen ez jobban tisztítható, és nem is tud beszivárogni bele a hús leve. A mosogatót is mindig alaposan tisztítsd ki, ha ilyen eszközt mostál el benne.

Szerző Horváth Gabi

Ez is érdekelhet

origo.hu

Hihetetlen: Marics Peti nem tud randizni

origo.hu

Bemutatjuk Magyar Péter legnevetségesebb talpnyalóját, Puzsér Róbertet

borsonline.hu

Kiadták a figyelmeztetést: automatából ivott kávét a hölgy, torkához kapva kezdett fuldokolni

magyarnemzet.hu

Kitörhet a harmadik világháború: követelik a Taurus átadását Ukrajna számára

mindmegette.hu

Mit főzzek hétvégén? 14 recepttel segítünk, hogy finom étel kerüljön a családi asztalra

hirtv.hu

Deutsch Tamás figyelmeztet Magyar Péter kapcsán + videó

origo.hu

Kasza Tibi szórja a pénzt: nyolcmilliós órával dicsekedett

ripost.hu

Itt a vége: 10 év után válik a népszerű zenész és felesége

videa.hu

Alu paratha, a burgonyával töltött boldogságlepény -receptvideó ( hirdetés)

origo.hu

A világ legjobb csapata újra Budapesten (hirdetés)

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

MEDICINA

Így készíti ki a szervezetünket az óraátállítás

MEDICINA

Csodálatos gyógyereje van a pitypangnak, mutatjuk, hogyan készítsd el

MEDICINA

Nagyon élénk álmaid vannak mostanában? A szakértő megválaszolta, hogy miért

MEDICINA

Fantasztikus gyógyereje van a pitypang virágának, mutatjuk, hogyan készítsd el

MEDICINA

4+1 ok, amiért a fokhagyma a legjobb barátod

MEDICINA

Itt az idő, most készíts gyógyító fenyőrügy szirupot

MEDICINA

„Óriási következményei vannak” - figyelmezteti az orvos a zuhany alatt pisilőket

MEDICINA

Vajon tényleg leszámol a Jerikó rózsa és a mandulagomba a rákkal?